2019 Ağustos Bakım Maaşları Kurban Bayramından Önce Yatar mı?


2019 Yılı Ağustos ayı bakım maaşları kurban bayramı öncesi yatar. Ağustos 2019 bakım maaşı yatan illeri önceki aylarda olduğu gibi yine evde bakım maaşı yatan iller listesi haberlerimiz ile takip edebilirsiniz. Peki kurban bayramından önce bakım maaşları hesaplara yatar mı? Bu sorunun cevabını ve Ağustos 2019 zamlı bakım maaşları ile ilgili detayları haberimiz içerisinde bulabileceksiniz.

Değerli okurlarımız bakım maaşları bildiğiniz gibi her ayın ikinci haftası ayın 9-10 gibi yatmaya başlıyor ve bir çok ilin yatması ayın 20'sine kadar tamamlanmış oluyor. Bakım maaşları yardım parası olduğu için diğer maaş ödemeleri örmegin 2022 maaşları gibi her ay belirli bir günde yatmıyor. Büyük gecikmeler olmazsa bakım maaşları önceki ay yatma tarihleri bazı aylar aynı gün bazı aylar ise 1-2 gün farklı günler oluyor.

BAKIM MAAŞLARI KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ YATAR MI? 

Değerli bakimmaasi.com okurları bildiğiniz gibi bu sene kurban bayramı 11 Ağustos 2019 ve 14 Ağustos 2019 tarihleri arasında. 10 Ağustos Cumartesi günü ise Arefe günü

Kurban Bayramı Takvimi

  • Kurban Bayramı Arefe günü : 10 Ağustos 2019 Cumartesi günü
  • Kurban Bayramı 1. günü: 11 Ağustos 2019 Pazar günü
  • Kurban Bayramı 2. günü: 12 Ağustos 2019 Pazartesi günü
  • Kurban Bayramı 3. günü: 13 Ağustos 2019 Salı günü
  • Kurban Bayramı 4. günü : 14 Ağustos 2019 Çarşamba günü

Yukarıda yazxdığımız gibi geçmiş ayların bakım maaşları yatma günlerini incelerseniz bakım paralarının ayın 9-10 itibariyle yatmaya başladığını görürsünüz. Bu tahmini yatma günleri sizin de haberimiz de yayınladığımız Kurban Bayramı takviminde göreceğiniz üzere Arefe günü ile aynı güne denk geliyor. Peki Bayramdan önce bakım maaşları yatar mı? Değerli biz bayram öncesi bakım maaşlarının yatırılacağını düşünüyoruz. Hemen belirtelim ki bu bir tahmin hükümetten veya bakanlıktan konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Biz geçmiş aylar ve yıllarda süregelen yatnma düzeni ve bakım maaşlarının hesaplara yatma günü ile bayram aynı güne denk gelince gerçekleşen duruma gire bir tahmin yapıyoruz. Konu ile ilgili hükümet ve bakanlık bir açıklama yaparsa bunu zaten hemen duyuracağız ancak bizce bakım maaşları bayramdan hemen bir kaç gün önce yatar diye tahmin ediyoruz.

Değerli okurumuz kısacası bizim tahminize göre bakım maaşları Kurban Bayramı öncesinde yatmaya başlar ve onbinlerce bakım yardımı alan bireyler aileleri ve bakımlarını yaptıkları hastaları ile birlikte Kurban Bayramna bakım maaşları hesaplarına yatmış olarak girerler.

Bir kez daha hatorlatmak isteriz ki; bunun bir tahmin olduğunu ve henüz hükümet veya bakanlıktan bir açıklama yapılmadığını dikkate almanızı rca ederiz.

Siz de  konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum kutusuna yazarak paylaşabilirsiniz.

Peki, bu soruya geçmiş ay ve yıllarda süregelen durum üzerinden analiz ederek tahminimizi siz değerli okurlarımıza ilettiğimize göre Ağustos Ayı zamlı maaşları ne kadar oldu onu da cevaplayalım.

2019 AĞUSYOS AYI ZAMLI BAKIM MAAŞLARI 


1 Temmuz 31 Aralık döneminde geçerli olmak üzere evde bakım yardımları 1383, 03 TL oldu. Bildiğiniz gibi bakım yardımları takip eden aylarda yatmakta. Örnegin Temmuz ayında Haziran yardımı yattı hesabınıza, Ağustos ayında ise Temmuz ayının yardımı ayatacak ve bu yardım maaşı zamlı olacak.

Buna göre;

Ağustos 2019
Eylül 2019
Ekim 2019
Kasım 2019
Aralık 2019
Ocak 2020

'da bakım yardımları aylık olarak 1383, 03 TL olarak yatırılacak.

Değerli okurumuz yılın ikinci altı ayı için Memur emeklilerine yüzde 6 oranında zam yapıldı. Evde bakım maaşları memur emekli maaşlarına yapılan zam ile aynı olacağı için yüzde 6 oranında zam yapılacak.
Hesaplama için şu formülü kullanabilirsiniz:

Mevcut maaşınız X (SSK ve Bağkur için 5, memur ve memur emeklisi için 6) / 100

 EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Değerli bakimmaasi.com okurları bakım maaşlarının hesaplarına yatıp yatmadığını banka hesaplarını kontrol ederek sorgulayabilirsiniz. SMS ile sorgulama yapmak için Ziraat bankasında tanımlı cep telefonunuzdan BAKIYE yazıp 4747'ye SMS gönderdiğinizde hesabınıza ait bakiye bilgileri cep telefonunuza gelecektir.

2019 YILI AĞUSTOS AYI BAKIM MAAŞLARI NE ZAMAN YATAR 


Site okurlarımızın ayın ilk günleri en çok sordukları soru ” evde bakım maaşları ne zaman yatmaya başlar? ” sorusu oluyor. Geçmiş ay bakım maaşları yatma düzenine göre evde bakım maaşları ayın ikinci haftası itibari ile yatmaya başlıyor. Bu ay içinde bakım maaşlarının yine ayın ikinci haftası itibariyle yatacağını tahmin ediyoruz.

EVDE BAKIM MAAŞI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: Evde Bakım Aylığı Nedir?

Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; haneye giren gelir kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen bir meblağdır.
  
Soru: Evde Bakım Aylığında Engel Oranı Kaç Olması Gerekir? 

Yetkili hastanelerden alınacak olan %50 ve üzeri engelli sağlık kurulu raporu olması gerekiyor. Ayrıca raporda “Ağır engellidir.” İbaresinin evet olarak işaretlenmiş olması gerekiyor.

Soru: Evde Bakım Aylığında Kimler Akraba Sayılır?

 Akraba: Üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Soru: Evde Bakım Aylığı Kapsamında Engelli Kişiye Kaç Saat Bakım Hizmeti Verilmelidir? 

Akrabanın veya vasinin engelli kişiye 24 saat bakım hizmetini, en az 8 saat fiili bakımını gerçekleştirmesi gerekiyor.

Soru: 2022 Aylığı Gelire Dâhil Edilir mi? 

2022 aylığı başvurusunda evde bakım aylığı gelir olarak
 göz önünde bulundurulur. Evde bakım aylığı başvurusunda 2022 aylığı gelir olarak göz önünde bulundurulur.

 Soru: Başvuru Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır? 

İl müdürlüğünce, Engellinin veya yasal temsilcisinin talebinin olumsuz değerlendirildiği, Engelliye veya yasal temsilcisine 30 gün içinde yazılı olarak bildirilir. Soru: İtirazlar Kaç Gün İçerisinde Bildirilmelidir? Engelli veya yasal temsilcisi tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde bakım raporuna itiraz edebilir.

Soru: Gelir Değişikliği Kaç Gün İçerisinde Bildirilmelidir? 

Engelli veya yasal temsilci tarafından gelir değişikliği 30 gün içinde bildirilmesi gerekir.

Soru: Adres Değişikliği Kaç Gün İçerisinde Bildirilmelidir? 

Bakım hizmetini üstlenen bakım merkezi veya akrabası en geç 15 gün içinde bildirilmelidir.

Soru: Vefat Halinde Kaç Gün İçerisinde Bildirilmelidir?

 Bakım hizmetini üstlenen bakım merkezi veya akrabası en geç 15 gün içinde bildirilmelidir.

Soru: Hangi Kuruma Müracaat Edilmelidir? 

Bağlı bulunduğunuz il/İlçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor


Diğer Site ve büyük haber siteleri Editörlerine Not: İçeriklerimizden alıntı yapmanıza itiraz etmiyoruz, ancak olduğu gibi çalıp sitelerinizde yayınloyorsunuz ve herhangi bir kaynak belirtmiyorsunuz. Hırsızlık yapıyorsunuz, yapmayın. Kul hakkı yiyorsunuz yemeyin. 

0 Yorum

Bu siteye yazılan yorumlar onaylanmadan yayınlanmamaktadır. Bu nedenle yorumlarınızı yazarken küfür ve hakaret içeren ifadelerde bulunmayın. Başka site adreslerinin yorumlarda yayınlanması yasaktır.